Maciejka Gwizd


Autorka: Joanna Maria Chmielewska
Ilustrator: Marcin Minor
Wydawnictwo Dwukropek
Poziom: BD II

 

Nowa książka pedagożki i pisarki to propozycja dla dzieci w wieku szkolnym (ostatnio prezentowaliśmy jej powieść dla dorosłych „Pod Wędrownym  Aniołem” p. 2/2016).

Głównymi bohaterami są uczniowie czwartej klasy, Kuba i Tośka, którzy mieszkają obok siebie i przyjaźnią się od najmłodszych lat. Wspólnie próbują rozwiązać szkolne zagadki związane m.in. z zamkniętą pracownią biologiczną, dziwnym zachowaniem i rozmowami telefonicznymi dyrektorki (zwanej przez uczniów Szczypawką) oraz tajemniczą misją nowej, niezwykle intrygującej woźnej – Maciejki Gwizd.

Szczególnie ta ostatnia wprowadza dużo pozytywnego zamieszania w nudne, szkolne życie. Już swoim wyglądem wywołuje sensację, ma bowiem rude dredy do pasa i bajecznie kolorową sukienkę. W dodatku towarzyszy jej uroczy kot, opowiada dzieciom fascynujące ciekawostki przyrodnicze, pożycza im książkę o delfinach oraz uczy sprytnego sposobu na tabliczkę mnożenia. Wkrótce jej dyżurka pęka w szwach, dzieci w bibliotece czytają kotu książki i biorą udział w akcji  „Zimowe domki dla wolno żyjących kotów”. Dzięki niej szkoła staje się o wiele fajniejsza.

Kuba i Tośka odkrywają coraz to nowe fakty i ciekawostki dotyczące jej życia. Otóż dowiadują się na przykład, że z wykształcenia jest biolożką, była wolontariuszką w pogotowiu ratunkowym dla delfinów na Florydzie, ma też bogate doświadczenie związane z pracą w azylach dla dzikich zwierząt na całym świecie.

Autorka skupia się na ukazaniu życia szkolnego, relacji między bohaterami oraz wpływu niezwykłej woźnej na uczniów. Porusza różne problemy szkolne, związane m.in. z szantażowaniem i plotkowaniem. Przemyca też sporo ciekawostek na temat zwierząt i roślin.

Wartościowa, pogodna lektura. Spodoba się miłośnikom kotów i szkolnych klimatów. Okładka twarda, szyta. Polecam.