Lizbona Królowa mórz

Lizbona. Królowa mórz

Lizbona Królowa mórzAutor: Barry Hatton                                                   Wydawnictwo: Bo.wiem                                           Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Książka brytyjskiego korespondenta, który od 1986 roku pracuje w Lizbonie. Autor zakochał się w stolicy Portugalii, wie o niej absolutnie wszystko. Publikacja stanowi swego rodzaju podsumowanie jego pobytu na obczyźnie i dorobku dziennikarskiego. O Lizbonie można czytać w Internecie, lepszych i gorszych przewodnikach turystycznych, można – a nawet wypada – obejrzeć „Lisbon Story” Wima Wendersa.

Czytelnik, który chce jednak poznać całą historię tego niezwykłego miasta, powinien sięgnąć po książkę Hattona – pierwsze tego typu wydawnictwo na polskim rynku. Autor w atrakcyjny pod względem narracyjnym sposób ogarnął wiedzę z wielu stuleci. Dlatego nie należy obawiać się pewnego oporu poznawczego czy rozmyślać o pracy Hattona w kategoriach wyzwania. W książce znajdziemy sporo faktów i dat, ale wszystko jest wplecione w większą całość, której sens stanowi pełne zrozumienie współczesnej Lizbony. Potencjalny turysta wyposażony w taką wiedzę będzie chłonął miasto na wyższych poziomach.

Autor odszukał złoty środek, uchwycił balans między opisem przełomów historycznych (jak trzęsienie ziemi w 1755 roku), a opisem robotników, poetów, królów. Kontekst kulturowy wszystkich przywołanych przez Hattona wątków wypada doskonale. Prezentowana pozycja jest przykładem idealnej monografii miasta. Zawiera indeks. Oprawa miękka, klejona.