Jak przeżyć w starożytnym Egipcie


Autorka: Charlotte Booth
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

Książka brytyjskiej archeolożki i historyczki specjalizującej się w historii starożytnego Egiptu, która wykłada na Uniwersytecie Londyńskim.

Autorka zachęca czytelnika do przeniesienia się w wyobraźni do starożytnych Teb (1360 roku p.n.e.) i wczucia się w rolę cudzoziemca przybywającego do tego pełnego życia i dynamicznie rozwijającego się miasta, aby rozpocząć tam nowe życie. Niniejsza książka ma być dla niego poręcznym przewodnikiem pomagającym mu się odnaleźć w tamtejszej rzeczywistości i zrozumieć różne aspekty życia ówczesnych Egipcjan. Podpowiada na przykład, jak znaleźć dom i pracę w Tebach (najłatwiej będzie zostać praczem), gdzie zrobić zakupy i co można zjeść (jeśli nie jesteśmy zbyt zamożni, to przede wszystkim chleb, piwo i warzywa), jak dbać o zdrowie (będziemy się myli mydłem z soli, sody i popiołu, a w razie choroby raczej nie skorzystamy z bardzo drogiej wizyty u medyka przy świątyni, ale możemy szukać pomocy u znachorki). Dowiemy się też, że musimy zgolić głowę, nosić perukę, malować oczy, chodzić boso, nosić tunikę i biżuterię, a w wolnym czasie możemy popływać w Nilu lub pograć w gry planszowe (np. w psy i szakale).

Autorka w barwny i skondensowany sposób opisuje elementy codziennego życia w starożytnym Egipcie, wyzwania, z jakim mierzyli się jego mieszkańcy, a także popularne aspekty historii egipskiej. Przekazuje wiele ciekawych informacji o religii, kultach poszczególnych bóstw, strukturze społeczeństwa, kulturze i prawie. Doskonale wypełnia rolę przewodniczki, posługując się lekkim, bezpośrednim, plastycznym stylem i uatrakcyjniając swą opowieść ciekawostkami archeologicznymi i historycznymi (zostały one zamieszczone w ramkach).

Ciekawe, niezwykle przystępne ujęcie tematu życia codziennego starożytnych Egipcjan. Książka ma charakter popularyzatorski i skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Zawiera słowniczek, przypisy końcowe, bibliografię oraz czarno-białe ilustracje. Mały druk, okładka miękka, klejona. Polecam.