Hytroś Przemysław Kaloszem przez czas

Kaloszem przez czas

Hytroś Przemysław Kaloszem przez czasAutor: Przemysław Hytroś                                   Wydawnictwo: Dwukropek                                             Poziom: BD II/III

 

Przemysław Hytroś nie zwalnia tempa. Po „Powrocie na zaginiony kontynent” (p. 1/2022) napisał kolejną długą powieść dla dzieci, w której konstruuje fabułę na motywie podróży w czasie. O fascynujących przygodach rodzeństwa (Szymona i Oliwii) opowiada właśnie Szymon. Wszystko zaczęło się pewnego deszczowego wakacyjnego dnia.

Deszcz w lato dla bohaterów powieści oznacza jedno: nudę. Potrzeba wtedy punktu zwrotnego. Hytroś zdecydował się na szarżę, ponieważ na leśnej polanie ląduje wehikuł czasu w postaci wielkiego starego kalosza. Na pokładzie statku znajduje się naukowiec Jakub Klekotek i jego współpracujący z nim robot w wersji żeńskiej – Eureka. Szymon i Oliwia zbiegiem okoliczności dołączają do załogi, która – jak się okazuje – podąża tropem barona von Bombaryna. Ten antybohater ma niecny plan przejęcia kontroli nad czasem i należy go powstrzymać. A że przy okazji można cofnąć się między innymi do starożytności i średniowiecza, dodaje fabule niesamowitej atrakcji.

Autorowi wyszło wszystko: postaci (nawet antybohatera uczynił bohaterem skomplikowanym, poświęcił mu znacznie więcej miejsca, co wyjaśnia bardziej motywy jego postępowania), świetna przygodowa fabuła są gwarantem lekturowej rozrywki dla całej rodziny; oczywiście nie tylko w letnie miesiące. Oprawa twarda, szyta.