Niewyczerpany żart

Autor: David Foster Wallace                                     Wydawnictwo WAB

 

Książka legenda, której nie śmiem zrecenzować w sposób tradycyjny, ponieważ powinno poświęcić się na napisanie takiego tekstu co najmniej kilka dni – jeśli nie kilka tygodni. Najsłynniejsza, kultowa powieść Davida Fostera Wallace’a w oryginale ukazała się w 1996 roku.

Recepcja twórczości amerykańskiego pisarza w Polsce opierała się do tej pory na wydanych opowiadaniach „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” i zbiorze „Niepamięć”; eseistyce „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię”. Niedawno ukazała się też biografia twórcy „Każda historia miłosna jest historią o duchach”. Brakowało klucza do ostatnich drzwi. Tłumaczka Jolanta Kozak pracowała wiele, wiele lat. Premierę powieści przekładano wielokrotnie, aż w końcu jest.

Na pewno już Państwo o tym wiedzą, ale dla porządku informujemy i my. Ze swojej strony polecam lekturę „Niewyczerpanego żartu” wraz z publikacją naukową „David Foster Wallace” pod redakcją Jarosława Hetmana, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego (2021). Znajdziemy w niej artykuły, które wspomogą ewentualne zwycięstwo czytelnika nad szalenie intelektualną prozą Wallace’a. Z moich osobistych obserwacji wynika, że kolejne osoby rezygnują z czytania „Niewyczerpanego żartu”, poddają się. Nie chodzi o objętość – genialna „Samotnia” Dickensa przecież jest opasłym tomiszczem – ale o trud odbiorcy; być może nieprzygotowanego na tyle bodźców w ramach jednej tylko lektury. Wallace nie patyczkował się z czytelnikiem, ale przeszedł dzięki temu do historii jako jeden z najwybitniejszych profetów i stylistów literackich naszych czasów. Pozycja na pewno powinna trafić na listę dyskusyjnych klubów książki. Oprawa twarda, szyta.