Między sercem a głową

Autor: Zenon „Niwen” Krajewski                                 Wydawnictwo: Promissum

 

Bardzo przyjemna w odbiorze, lekko napisana powieść Zenona Krajewskiego vel. „Niwen”. Poczułem nawet lekkie zaskoczenie, ponieważ przestraszyłem się okładki. Autor jest miłośnikiem Ziemi Łomżyńskiej, z której w 1987 roku wyruszył w szeroki świat w najszerszej zresztą wersji, ponieważ wylądował na stypendium Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

„Między sercem a głową” jest powieścią autobiograficzną, w której Krajewski opisuje swą amerykańską przygodę. Wspomnienie kilkumiesięcznego pobytu bohatera – autora w kosmopolitycznym mieście, z zamieszkującym go tyglem narodów, ujęte w fabularnej formie stanowi odprężającą, przemyślaną w szczegółach lekturę. Wydarzenia, w jakich bierze udział protagonista, przypominają powieść rozwojową. Nowe warunki – jakże inne niż polskie w tamtym okresie – sprzyjają poznawaniu rzeczywistości dotychczas bohaterowi niedostępnej. Wyzwania intelektualne mieszają się z uniesieniami miłosnymi.

Powieść jest też świetnym przewodnikiem po Nowym Jorku pisanym z perspektywy Polaka, co może być pomocą przy ewentualnej podróży czytelników w tamte rejony. Jedno z największych pozytywnych zaskoczeń tego przeglądu nowości. Oprawa miękka, klejona.