Droga w blasku księżyca

Autorka: Alicja Bartosz                                           Wydawnictwo Novae Res

 

Alicja Bartosz skrzętnie ukrywa informacje o sobie. Na podstawie lektury powieści jej autorstwa „Droga w blasku księżyca” można jednak domniemywać, że dobrze zna (być może z autopsji; być może z bliskich obserwacji) mroki pracy w korporacji. W każdym razie doświadczenie to przekuła w dobrze czytającą się powieść obyczajową.

„Droga w blasku księżyca” jest ambitną próbą realizacji tego gatunku, kojarzącego się najczęściej z lekką, eskapistyczną konwencją. Te elementy oczywiście są niezbędne (autorka od nich nie ucieka), ale nad całością utrzymuje się klimat przełomu, jaki dokonuje się w krytycznym momencie życia głównej bohaterki, Niny. Młoda kobieta zdobywa korporacyjne szczyty Warszawki, branża kosmetyczna nie ma przed nią żadnych tajemnic do czasu, aż Nina przypomni sobie rozmiary, które osiąga niekiedy podłość ludzka. Wielkie rozczarowanie – dobrze przepracowane – może prowadzić do katharsis, odnowy duchowej. Bohaterka podejmuje trudną i wiarygodną walkę o dobre imię, szczęście, a także wdrożenie polityki grubej kreski we własnym życiu.

Realistyczny obraz konsekwencji korporacyjnego przepracowania i wypalenia zawodowego nie jest jedynym atutem powieści. Alicja Bartosz udanie wkomponowała w fabułę subtelności związane z przeszłością Niny, a także wątki związane z depresją, toksycznymi relacjami i mobbingiem. Autorka spełniła marzenie o wydaniu powieści i na pewno nie powinna poprzestać na tej jednej. Oprawa miękka, klejona.