Wykłady, wypowiedzi, zapiski

Autor: Kazimierz Serocki                                                   Polskie Wydawnictwo Muzyczne

 

Zapiski Kazimierza Serockiego – jednego z najwybitniejszych awangardzistów w nowej muzyce polskiej, współzałożyciela Grupy 49 i współtwórcę festiwalu Warszawska Jesień. Książka jest trójjęzyczna, jako że teksty są oparte w większości na zagranicznych wystąpieniach i prelekcjach autora, który choć nie lubił wypowiadać się publicznie, perfekcyjnie się do takich sytuacji przygotowywał. Jego notatki ułatwiły więc Iwonie Lindstedt z Instytutu Muzykologii UW prace redakcyjne.

I faktycznie oryginały w języku niemieckim i francuskim z towarzyszeniem przekładów na polski prezentują się jako doskonałe i wierne odbicie realnych intencji i ducha Serockiego. Dzięki lekturze czytelnik może poznać refleksje kompozytora głównie na tematy muzyczne. Serocki analizuje je na bardzo głębokim poziomie, w konsekwencji publikacja zainteresuje przede wszystkim melomanów i środowiska akademickie.

Dla tego typu odbiorcy prezentowana pozycja będzie jedną z cenniejszych nowości wydawniczych, w której znajdą analityczną opowieść o muzyce polskiej w XX wieku, wątki autotematyczne wymierzone we własną twórczość Serockiego, jak również wystąpienia artysty na forum Związku Kompozytorów Polskich oraz intrygujący wykład o roli muzyki w filmie na słynnym Zjeździe Filmowców w Wiśle w 1949 roku (na którym de facto proklamowano realizm socjalistyczny jako jedyną słuszną i obowiązującą metodę twórczą). Pozycja zawiera reprodukcje wybranych stron z rękopisów Serockiego, indeks osób i tytułów. Oprawa twarda, szyta. Polecam czytelniom naukowym i większym wypożyczalniom.