O rzeczywistości. Część ontologiczna lazurowej idei

Autor: Józef Częścik                                                    Wydawnictwo Unuo

 

Pseudonimu Zellker używa Józef Częścik – wydawca, redaktor, pisarz, autor książek edukacyjnych, właściciel Grupy Wydawniczej Harmonia, w skład której wchodzą trzy podmioty: edukacyjne Wydawnictwo Harmonia, naukowa Harmonia Universalis i ogólnotematyczne wydawnictwo Józef Częścik. Wiele lat temu prezentowaliśmy publikacje tego autora, np. „Wesoła gramatyka Józefa Częścika” (p. 19/2001).

Minęło dwadzieścia lat z okładem, ale nad koncepcją „lazurowej idei” Częścik pracuje od lat siedemdziesiątych. „O rzeczywistości” należy uznać za dzieło życia autora, swoistą summę wynikającą z głębokiego zainteresowania filozofią. Jednocześnie książka – w zasadzie księga – otwiera cykl, w którym obłaskawia współczesnego czytelnika z filozofią. Rozpoczyna od ontologii, czyli tego co jest, tego co istnieje. Lekturę „ułatwia” forma dialogu, zaczerpnięta z pism Platona. Dyskutują ze sobą Justas i Emanuel. Ich rozważania zmierzają w stronę odpowiedzi na pytania w rodzaju: Czy filozofia może być przydatna na co dzień? Czy mogą z niej korzystać osoby niewykształcone w tym kierunku?

Częścik potrafi łączyć wiedzę filozoficzną z fizyką, chemią i biologią, przy czym błyskotliwie wskazuje związki między teoretycznie różnymi dyscyplinami. Każdy rozdział wieńczy podsumowanie treści, a na końcu czytelnik odnajdzie słownik pojęć i dodatkowe objaśnienia. Autorowi należą się słowa uznania nie tylko za bardzo bogatą wiedzę z zakresu filozofii (Częścik jest polonistą), ale również – a może przede wszystkim – za jej przystępną promocję. Oprawa twarda, szyta.