Strażnicy Map


Autorka: Tamazin Merchant
Ilustratorka: Paola Escobar
Wydawnictwo: Dwukropek
Poziom: BD II

 

Kontynuacja powieści fantasy pt. „Kapelusznicy” (p. 14/2021), autorstwa Tamzin Merchant, angielskiej aktorki, która wystąpiła między innymi w serialach „Dynastia Tudorów”, „Salem” i „Supergirl”.

Akcja powieści rozgrywa się w dawnym Londynie, którego mieszkańcy korzystają z magicznych przedmiotów wytwarzanych ręcznie przez mistrzów różnych rzemiosł, m.in. kapeluszników, krawców, szewców, zegarmistrzów i rękawiczników. Główna bohaterka, jedenastoletnia Kordelia, pochodząca ze słynnego rodu kapeluszniczka, pragnie odnaleźć swojego ojca, który kilka miesięcy wcześniej zaginął na morzu w czasie sztormu. W tym celu wymyka się często z domu stryja i ciotki, którzy się nią opiekują, aby rozszyfrować wskazówki przekazane jej przez ojca na gwiezdnej mapie.

Podczas tych poszukiwań trafia do tajnej, ukrytej w podziemiach miasta Biblioteki Map, gdzie dowiaduje się, że jej ojciec należał do Sekretnego Stowarzyszenia Strażników Map, które teraz znalazło się w trudnym położeniu. Okazuje się bowiem, że były członek tejże organizacji, nikczemny lord Witloof, któremu udało się uciec z własnej egzekucji, skradł bezcenne mapy z biblioteki, aby zniszczyć wszystkie ukryte na nich magiczne miejsca. Bohaterka stara się za wszelką cenę powstrzymać niebezpiecznego złoczyńcę i ochronić magię, a przy okazji pogodzić zwaśnione, rywalizujące między sobą londyńskie rody rzemieślników. Nie traci też nadziei na odnalezienie ojca.

Autorka pokazuje w tej pełnej przygód opowieści wagę więzi rodzinnych, siłę przyjaźni i współpracy. W urzekający sposób opisuje magiczne przedmioty, tworząc czarujący klimat opowieści. Na końcu książki znajduje się spis składników wykorzystywanych w magicznym kapelusznictwie. Wciągająca, świetna lektura. Oprawa twarda, szyta, czarno-białe ilustracje. Polecam.