Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych Serenella Quarello

Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych

Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych Serenella QuarelloAutorka: Serenella Quarello                                        Ilustrator: Alessio Alcini                                                              Wydawnictwo Libra

 

 

Solidnie opracowana, bogato ilustrowana, proekologiczna publikacja przeznaczona dla młodych czytelników, nie tylko miłośników przyrody. 

W książce mowa o najsłynniejszych wymarłych gatunkach zwierząt, m.in. o ptaku dodo z rodziny gołębiowatych i wilkoworze tasmańskim oraz o tym, co po nich zostało. Na kartach publikacji znajdziemy informacje o zwierzętach, po których uchowały się już tylko eksponaty w muzeum (np. tygrys kaspijski, tur i lew berberyjski), o gatunkach, które zaginęły, lecz później się odnalazły (jaszczurka o niebieskim języku, torbacz zwany pazurogonem pręgoudym) i szereg przykładów zwierząt zagrożonych, wśród których wymieniono m.in. wilka szarego, niedźwiedzia brunatnego, pandę wielką, tygrysa bengalskiego, palczaka madagaskarskiego, pszczołę miodną, motyla pazia żeglarza, delfina indusowego czy płetwala czerniakowego.

Pozycja szczegółowo opisuje także przyczyny zjawiska. Ich głównym sprawcą jest człowiek, odpowiedzialny za wycinanie lasów, zanieczyszczenia, polowania, pożary, połowy i przemysł futrzarski (by uszyć futro z lisów potrzeba 24 osobników; każdego roku w tym celu zabija się 15 milionów dzikich zwierząt). Wielu gatunkom grozi wyginięcie ze względu na bezpodstawną wiarę człowieka w lecznicze właściwości niektórych części ciała zwierząt, jak np. stosowanych w tradycyjnej medycynie wschodniej rogów nosorożców. Problem stanowią też wyszukane przysmaki, które trafiają na nasze talerze, mowa np. o zupie z jaskółczych gniazd lub płetwy rekina oraz daniu z małp i łuskowców.

Lektura zdobiona jest pięknymi ilustracjami, pozostawia czytelnika z refleksją o tym, jak ważna jest ochrona niepowtarzalnych i niezastąpionych siedlisk przyrody, podpowiada też, w jaki sposób każdy z osobna może działać na rzecz zwierząt zagrożonych wyginięciem. Podsumowując publikację autorka tłumaczy młodemu odbiorcy, że za wyprawą do cyrku, przedmiotami ze skóry, skorupami żółwia, futrem, zębami rekina, muszlami czy rozgwiazdami stoi zawsze cierpienie zwierząt.

Oprawa twarda, szyta.