Sydonia : słowo się rzekło Elżbieta Cherezińska

Sydonia : słowo się rzekło

Sydonia : słowo się rzekło Elżbieta CherezińskaAutorka: Elżbieta Cherezińska                                    Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

 

 

Elżbieta Cherezińska znów raczy swoich czytelników niebanalną i znakomicie opowiedzianą historią. Tym razem w roli pierwszoplanowej nie obsadza sławnych królów i władców polskich, lecz skazaną za czary i spaloną na stosie w 1620 r. szlachciankę.

Do stworzenia postaci Sydonii von Bork autorce posłużyły nie tylko żywe jeszcze dziś – zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim – legendy, ale też zachowane dokumenty procesowe i rodzinne. Z opowieści o szlachetnie urodzonej pannie której książę Ernest Ludwik złożył obietnicę małżeństwa, a następnie ją wycofał, czym skazał ród Gryfitów na klątwę oraz z analizy akt procesowych, powstaje doskonały portret psychologiczny żyjącej cztery wieki temu kobiety, pod wieloma względami samodzielnej, nieustępliwej, egzekwującej swoje prawa (m.in. w walce o spadek, którą po śmierci matki ona i jej siostra Dorota toczyły z bratem Ulrichem von Bork), w końcu wyrzuconej poza margines społeczny, samotnej i biednej mimo wysokiego urodzenia. Na złożoność głębokiego rysu psychologicznego niemały wpływ ma zastosowana w drugiej części utworu pierwszoosobowa narracja.

Oczywiście lista walorów “Sydonii…” nie kończy się jedynie na świetnych opisach wewnętrznych przeżyć bohaterki. Pozycja urzeka pod względem językowym, a uwagę odbiorcy przyciąga całe zaplecze, czyli bogato i precyzyjnie odwzorowane tło historyczne oraz płynąca z lektury refleksja o tym, że kobiety w historii nie miały łatwo.

Publikacja w oprawie twardej, szytej, z obwolutą. 

Poprzednio na liście: “Płomienna korona” P. 15/17.