Szczęście wilka


Autor: Paolo Cognetti
Wydawnictwo: Sonia Draga

 

 

Druga na naszej liście książka cenionego włoskiego pisarza to propozycja dla miłośników poetycko-malarskiej prozy psychologicznej z motywami górskimi; poprzednio: „Osiem gór” p. 5/2018.

Opowieść utkana jest z historii kilku osób, których drogi przecinają się w alpejskiej miejscowości Fontana Fredda. Ukojenia w tym miejscu szuka czterdziestoletni pisarz Fausto, który przenosi się tu z Mediolanu po rozstaniu z wieloletnią partnerką. Po kilku miesiącach wędrowania po górskich ścieżkach i próbach uporania się z poczuciem porażki zatrudnia się jako kucharz w małej restauracji przy stoku narciarskim. Właścicielką tego lokalu jest Babette, swego rodzaju rewolucjonistka, która też kiedyś uciekła z Mediolanu. Fausto nawiązuje w pracy romans z kelnerką Silvią. Dwudziestosiedmioletnia dziewczyna ciągle poszukuje miejsca dla siebie. Po zakończeniu sezonu narciarskiego wyrusza ku kolejnej przygodzie, jaką ma być praca w schronisku pod lodowcem. Poznajemy też historię prawdziwego górala, dawnego strażnika leśnego, który teraz pracuje na stoku jako kierowca ratraka. Wypadek, jakiemu ulega, prowokuje go do gorzkich przemyśleń nad swoim życiem.

Powieść ukazuje fragmenty życia bohaterów na tle zmieniających się pór roku i dzikiej przyrody. Opisuje też relacje międzyludzkie i realia życia w wysokich górach stworzonych z twardej rzeczywistości i ludzkich pragnień. Książka napisana jest plastycznym, sugestywnym językiem znakomicie oddającym górski krajobraz i klimat. Minimalistyczna, nostalgiczna proza. Okładka utwardzona, szyta. Polecam.