Uroczy Kaczor

Autorka: Kaye Umansky                                  Ilustracje: Ben Mantle Wydawnictwo Frajda

Poziom: BD O

 

Kolejna pozycja na liście cenionej autorki z Anglii. Poprzednio zaprezentowaliśmy: „Jak odnaleźć czarownicę w tydzień” (p. 4/2021). Świetny przekład Michała Rusinka nasuwa refleksję, że ta publikacja powstała po prostu w Polsce. Bajka o tytułowym bohaterze jest pochwałą dobrze rozumianej, obustronnej przyjaźni. Użyte w poprzednim zdaniu epitety są kluczowe dla właściwego odczytania „Uroczego Kaczora”.

Bohater jest pogodny, empatyczny, uczynny, człapiąca doskonałość, co dla najbliższego otoczenia – na które składa się gromada rozmaitych zwierzaków – staje się zbyt oczywiste. Wśród przyzwyczajonych do wygody postaci wzrastają oczekiwania wobec kaczora, stąd też ich wielka konsternacja na widok złowieszczego spojrzenia, którym spogląda na nas z okładki.

Pewnego dnia kaczor ma dość, jest zły, naburmuszony. Nikt nie wie dlaczego, ale czy trzeba to wiedzieć? Pytanie retoryczne, którego zrozumienie będzie zadaniem zarówno dla znajomych kaczora, jak i dla małych czytelników. Mądry, wierszowany tekst wpada w ucho, a ilustracje nagradzanego Bena Mantle’a w oko. Oprawa twarda, szyta.