Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych


Autor: Dionisios Sturis
Ilustratorka: Dominika Czerniak-Chojnacka
Wydawnictwo Dwie Siostry

 

 

Dziesiąty tom serii „Świat dla Dociekliwych” zaprasza młodych czytelników do poznania Grecji; poprzednio w serii: „Owwa!” p. 1/2023.

Autorem prezentowanego przewodnika jest Dionisios Sturis, reporter, pisarz i podcaster o greckich korzeniach. Ilustracje zaś stworzyła Dominika Czerniak-Chojnacka – doktor sztuk pięknych, etnolożka, antropolożka kulturowa, ceniona ilustratorka i autorka książek dla dzieci, wyróżniona m.in. w konkursie BolognaRogazzi Award 2019 za książkę „Kominiarz Piekarz” (p. 20/2017).

„Kalá, kalá” (co znaczy: „dobrze, dobrze”, „w porządku” albo „już rozumiem”) to pasjonująca opowieść o Grecji, jej zwyczajach, tradycji, kulturze i kuchni, która okraszona jest też szczyptą historii i mitologii. Autor znakomicie oddaje klimat poszczególnych regionów tego kraju, odkrywa mniej znane jego oblicza, kreśli też wspaniały obraz jego mieszkańców. Dowiemy się, że Grecy są bardzo gościnni, życzliwi i wyluzowani, preferują powolny, spokojny styl życia (mieszkańcy wyspy Ikaria nie noszą zegarków), szczególnie sobie cenią czas spędzony z rodziną lub przyjaciółmi na wspólnym jedzeniu, rozmowie czy zabawie. Uwielbiają oni świętować (hucznie obchodzą np. imieniny świętego patrona swojej miejscowości), tańczyć i pić kawę.

Dionisios Sturis w kilkudziesięciu krótkich rozdziałach pokazuje zarówno ciekawe, wyjątkowe miejsca, jak i greckie smaki, architekturę, dziką przyrodę i najbardziej rozpoznawalne symbole. Przybliża również sylwetki słynnych Greków, m.in. poławiacza gąbek Statisa Hatzisa oraz aktorkę i polityczkę Melinę Mercouri. Na końcu książki znajduje się słowniczek oraz kilka przepisów na greckie potrawy.

Ciekawa, znakomicie napisana i zilustrowana książka. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.

https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/kala-kala.html