Kiedy bociany wróciły do domu Isabella Tree

Kiedy bociany wróciły do domu

Kiedy bociany wróciły do domu Isabella TreeAutorka: Isabella Tree                                     Ilustratorka: Alexandra Finkeldey                      Wydawnictwo Świetlik

Poziom: BD O/I

 

Pięknie zilustrowana proekologiczna opowieść dla dzieci autorstwa brytyjskiej pisarki i dziennikarki podróżniczej, podejmująca temat odnowienia populacji bocianów w Europie.

Mała bohaterka o imieniu Beanie to wrażliwa na los zwierząt pasjonatka ptaków. Kiedy dziewczynka dostrzega na fotografii bociana, pragnie o tym gatunku dowiedzieć się jak najwięcej. Zafascynowana informacją, że dawno temu w jej miasteczku mieszkała spora populacja bocianów, wraz z pracownikiem okolicznego rezerwatu sprowadza do swojego kraju kilka rannych osobników z warszawskiego zoo. Pod opieką bohaterki ptaki zaczynają budować imponujące gniazda na dachach domów i rozmnażają się.

Publikację zamyka słowo od autorki, która wyjaśnia, że zaprezentowana przez nią historia została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, związanymi z projektem reintrodukcji bocianów białych w miejscowości Knepp w hrabstwie West Sussex w Anglii. Przy okazji prostej fabuły mały czytelnik dowiaduje się, jak wygląda proces ponownego zadomowienia gatunku w danym miejscu, zostaje uwrażliwiony na los zwierząt i poznaje kilka ciekawostek na temat bociana białego. Oryginalnego charakteru nadają książce kolorowe ilustracje Alexandry Finkeldey, na których długo podziwiać można znakomicie odrysowane, wyraziste postacie tytułowych zwierząt. Oprawa twarda, szyta, duży format.