Mru Mru i leśny wieczór


Autorka: Kaisa Happonen
Ilustratorka: Anne Vasko
Wydawnictwo: Widnokrąg
Poziom: BD O/I

 

Kolejna na liście publikacja fińskiego duetu, twórczyń cyklu o małej niedźwiedzicy Mru Mru (za tekst odpowiada prezenterka telewizyjna dla dzieci Kaisa Happonen, natomiast za ilustracje autorka książek obrazkowych Anne Vasko). Poprzednio: „Mru Mru i kropla deszczu” p. 13/2023.

Tym razem autorki proponują małym czytelnikom zbiór dziesięciu opowiadań na dobranoc, a dodatkowo tekst „Wieczornej piosenki”, której można też posłuchać w fińskiej wersji po zeskanowaniu kodu zamieszczonego na końcu książki. Jedną z głównych bohaterek prezentowanego zbiorku jest znana z poprzednich książek autorek niedźwiadka Mru Mru. Ciekawa świata bohaterka wędrując po lesie spotyka różne zwierzęta, m.in. łosia, który próbuje pokonać swoje lęki, czy też lisa, z którym – obserwując hałaśliwe sowy stłoczone na świerku – zgłębia mentalność stada. W zbiorku znajdziemy też historię wilka, który wył całe noce do księżyca, bo jego legowisko było bardzo niewygodne, ale za każdym razem układał się do snu w tym samym miejscu.

Opowiadania pełne są niedopowiedzeń, metafor, filozoficznych pytań i rozmyślań nad otaczającym światem. Przekazane w nich prawdy lasu skłaniają czytelnika do refleksji. Okładka miękka, klejona. Polecam.