Wiedźma Beatrice Salvioni

Wiedźma

Wiedźma Beatrice SalvioniAutorka: Beatrice Salvioni                                           Wydawnictwo Sonia Draga

 

Debiutancka powieść młodej, włoskiej, obiecującej autorki. Salvioni sprawnie wprowadza czytelnika w klimat lat 30. ubiegłego wieku i od razu “kupuje” jego uwagę plastycznymi obrazami realiów życia mieszkańców włoskiego miasteczka.

Oglądany oczami dwunastoletniej dziewczynki świat to przestrzeń skostniała, pełna zakazów i zasad, których trzeba kurczowo się trzymać, zwłaszcza jeśli jest się kobietą. Urodzona w bogatej mieszczańskiej rodzinie Francesca dorasta w poczuciu strachu i wyrzutów sumienia. Życie mieszkańców Monzy podporządkowane jest przesądom i regułom narzucanym przez Kościół. Wykreowana przez autorkę rzeczywistość to też świat, w którym dorośli często nie respektują najbardziej podstawowych praw względem dzieci, nie wspominając o okazywaniu im szacunku czy bezinteresownej miłości. Główna bohaterka ma o tyle lepiej od innych rówieśników, że nie jest bita. Rodzice nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi, dopóki dziewczyna nie zaczyna wymykać się z domu. To za sprawą swojej równolatki, nazywanej przez wszystkich Wiedźmą szykanowanej i posądzanej o zdolność do sprowadzania nieszczęść Francesca zaczyna dostrzegać, że prawdziwe życie toczy się gdzie indziej – poza regułami wyznaczanymi przez przedstawicieli Kościoła, surowych rodziców i nauczycieli. Postać głównej bohaterki jest ujmująca, zarówno kiedy widzimy ją jako zalęknioną, niewinną dziewczynkę, jak i wtedy, kiedy obserwujemy jej wewnętrzną metamorfozę, w wyniku której bohaterka staje się na tyle silna, żeby sprzeciwić się tyranii patriarchatu.

Powieść wciąga i porusza emocje, a dobre pióro początkującej pisarki dostarcza wrażeń estetycznych. Oprawa twarda, szyta.