Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych

Autor: Jarosław Gibas                                                        Grupa Wydawnicza Helion

 

Najnowsza książka Jarosława Gibasa – trenera umiejętności miękkich, socjologa, youtubera. Poprzednio na liście: „Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi” (p. 22/2021). Choć autor pozostaje w orbicie dotychczasowych zainteresowań, ponownie raczy odbiorców ciekawą publikacją. Trochę się powtarza. To nieuniknione, wszak narcyz jest toksyczną osobą, o których autor pisał wcześniej, ale mamy obecnie wysyp takich osobowości, wprost plagę egipską, której działania wspierają media społecznościowe.

Mamy jednak prawo do bycia offline. Co jednak gdy narcyz patrzy na nas zza ściany albo prosto w oczy, zza sąsiedniego biurka? Dlatego dobrze, że Gibas wraca do tego tematu. Lektura zaznajamia czytelnika z trzynastoma rodzajami narcyzmu, jest naprawdę pełna mądrych porad i sugestii dotyczących rozpoznania narcyza, a następnie zneutralizowania go. Książka – mówiąc kolokwialnie – otwiera oczy. Czasem aż chce się krzyknąć: „narcyzi są wśród nas!”. Z osobistych pobudek zwróciłem uwagę na narcyzm koteryjny. Jego reprezentant wykonuje drobne gesty, rozdaje upominki i dobre rady członkom tworzonej koterii.

Te niby nic nieznaczące drobiazgi są skrzętnie notowanymi narzędziami do tworzenia kręgów wpływu. Aby przekonać się, że to prawda, wystarczy raz zanegować decyzję czy pogląd narcyza lub podejrzanego o narcyzm. Na koniec mój ulubiony cytat: „zaczyna się zazwyczaj od małych nieścisłości, drobnych przeinaczeń czy niby niewinnych kłamstewek i sondowania tego, w jaki sposób na te nieprawdy zareaguje otoczenie”. Spieszmy się rozpoznawać narcyzów, tak szybko przychodzą. Oprawa miękka, klejona.