Jestem tylko moja

Autorka: Raquel Diaz Reguera                  Wydawnictwo Ezop

Poziom: BD I/II

 

Na listę nowości powraca Raquel Diaz Reguer – hiszpańska graficzka, pisarka. Poprzednio: „Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie” (p. 11/2018). Gdy Alicja z Wydawnictwa Ezop przysłała nam tę książkę, dołączyła pocztówkę z informacją, że to książka inna od wszystkich, ważna i bardzo potrzebna. W pełni się z tym zgadzam nie tylko dlatego, że pocztówka jest piękna i zdobi teraz moje biurko.

„Jestem tylko moja” jest bajką o wyzwoleniu się z toksycznego związku. Zgodnie z klasyfikacją wydawcy książka może być czytana przez dzieci od 8 roku życia. To racjonalne podejście, choć tekst jest uniwersalny i bogaty w znaczenia, które mogą rozumiane głębiej przez nastolatka czy nawet osobę w wieku dojrzałym. Zostańmy jednak na tym podstawowym poziomie. Pomyślmy o dziecku (obojętne jakiej płci) jako o czytelniku prezentowanej pozycji. Co może wynieść z lektury? Jakie wnioski wyciągnąć? Ich wartość jest niepoliczalna.

Nie trzeba być przesadnie uważnym odbiorcą, aby wyłuskać esencję. Naprawdę można byłoby uniknąć wielu złamanych serc, rozdartych duszyczek, miliona wylanych łez, gdyby tego typu narzędzi do pracy z ludźmi mającymi na koncie zawód miłosny było więcej. Na szczęście to jedno na dobrą sprawę wystarczy. Czyżby od tej pory nikt już nie będzie cierpiał z miłości?

Krótko o historyjce. Mysz od kiedy zamieszkała z Myszorem stała się zupełnie innym stworzeniem. Zamiast szczęścia na jej pyszczku zarysowuje się dojmujący smutek. Zamiast motyli w brzuchu występuje w nim raczej niestrawność – zwłaszcza na widok partnera. A co jeśli Myszor jest tak naprawdę potworem przeistaczającym się w kota? Taki kot drapie, goni, bawi się zdobyczą, aż w końcu ją pożera. W tej przypowieści o kontroli i manipulacji w związku jest sporo plików do pobrania i nauczenia się na pamięć.

Wspólne, familijne czytanie (najlepiej na głos i z podziałem na role) przygotuje pociechy pod kątem poskromienia mniej romantyczne chwil w relacjach międzyludzkich – zarówno w więzi miłosnej, jak i przyjacielskiej. Przy tym głośnym czytaniu, o którym wspomniałem, warto choć raz odwrócić role, tak aby rodzaj żeński krzywdził rodzaj męski. Dla równowagi w przyrodzie. Wydawca zamieścił na stronie internetowej darmowy scenariusz zajęć. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.