Strażniczka perły


Autorka: Karolina Lewestam
Ilustrator: Mariusz Andryszczyk
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Poziom: BD II/III

 

Druga część cyklu fantasy „Opowieści Świata Zorzy” autorstwa Karoliny Lewestam, filozofki, pisarki i publicystki związanej z magazynem „Pismo”; poprzednio: „Silla” (2023, do nas nie dotarła).

Autorka ponownie przenosi czytelników do zasypanego śniegiem, mroźnego świata Zorzy i dwóch księżyców, w którym zwierzęta mówią ludzkim głosem, a wiele z nich przyjaźni się z ludźmi. Główną bohaterką najnowszej części jest jedenastoletnia Kutik, sierota, która z powodu braku talentu do śpiewania spotkała się z ostracyzmem mieszkańców swojej rodzinnej wioski. Jej trudne życie odmieniło spotkanie z rówieśnikiem Arim, bohaterem pierwszego tomu, który uratował blednącą Zorzę. Dziewczynka mieszka teraz z rodziną swego przyjaciela, która otacza ją opieką i miłością. Również cała społeczność wioski darzy ją sympatią i uznaniem. W dodatku zostaje wybrana przez miejscowego wróżbitę Sii na jego uczennicę i następczynię. Ten szczęśliwy splot wydarzeń zostaje przerwany przez niespodziewane ataki wielkich, białych ptaków, nazywanych Ptasierzami, których ugryzienie powoduje śpiączkę. Wśród ofiar jest mała siostra Ariego, która przebywała akurat pod opieką Kutik, a także stary wróżbita Sii. Bohaterka obwinia się, że nie dopilnowała przybranej siostry. Za wszelką cenę chce ją uratować, jak też innych uśpionych mieszkańców. Natychmiast wyrusza do odległego Aralin, słynnego miasta wróżbitów.

W tej pełnej trudów, niebezpieczeństw i wyzwań podróży towarzyszy jej pantera śnieżna, Pante. Poszukiwania lekarstwa na tajemniczą śpiączkę doprowadzą bohaterkę do tytułowej perły, której wielka moc może obudzić uśpionych. Podróż pomoże jej też odnaleźć swoją tożsamość, przeznaczenie, wewnętrzną siłę i wiarę w siebie. Autorka ubarwia historię Kutik pradawnymi legendami, opowieściami o zwierzętach, rozważaniami kosmologicznymi, plastycznymi obrazami i baśniowym klimatem. Porusza tu też trudne tematy dotyczące odtrącenia, uprzedzeń i fanatyzmu. Narrację ożywiają zachwycające, znakomicie oddające klimat opowieści ilustracje stworzone przez Mariusza Andryszczyka, wykładowcę w Instytucie Projektowania Graficznego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Każda część cyklu stanowi samodzielną historię, ale znajomość poprzedniego tomu pomoże lepiej zrozumieć wykreowany przez autorkę świat.

„Strażniczka perły” to piękna opowieść o odwadze, przyjaźni, poświęceniu, pokonywaniu lęków i poszukiwaniu siebie. Wymaga uważnej lektury. Przeznaczona jest dla młodszych nastolatków, ale spodoba się też dorosłym fanom gatunku. Okładka miękka, klejona. Polecam.