Szkoła szpiegów podbija Europę


Autor: Stuart Gibbs
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Poziom: BD II/III

 

 

Siódmy tom udanego cyklu powieści szpiegowskich dla młodych czytelników autorstwa amerykańskiego pisarza; poprzednio: „Kierunek: Meksyk” p. 18/2023.

W tej części Benjamin Ripley, trzynastoletni uczeń ściśle tajnej Akademii Szpiegostwa CIA, zostaje aktywowany do operacji o kryptonimie „Słodka zemsta”, której celem jest zniszczenie Pająka – najgroźniejszej organizacji przestępczej na świecie. W misji bierze udział jeszcze trójka jego szkolnych przyjaciół (Erica, Zoe i Mike) oraz rozwiedzeni rodzice Eriki (Aleksander, agent CIA, i Catherine, agentka brytyjska M16). Ich celem jest wytropienie i schwytanie przywódców Pająka, a przede wszystkim dotarcie do tajnej kryjówki ukrywającego swoją tożsamość szefa organizacji, pana E. Jeden z tropów prowadzi ich do skarbca Muzeum Brytyjskiego w Londynie. Wprawdzie udaje im się wyjąć ze skrytki pendrive’a z zaszyfrowanymi danymi, ale po chwili zostają zaatakowani przez siedmiu uzbrojonych wrogich agentów. Jakby tego było mało brytyjska policja oskarża ich o próbę kradzieży dzieł sztuki i wydaje nakaz aresztowania.

Wkrótce nasi bohaterowie ściągają na siebie uwagę również francuskiej policji, lądując ze spadochronem w samym centrum Paryża. W pokrzyżowaniu planów Pająka pomoże im pewien brytyjski haker ukrywający się w ogromnym pałacu. Ciekawym punktem misji będzie też przemierzanie paryskiego labiryntu kanałów ścieków i katakumb.

Autor w dynamiczną, pełną niebezpiecznych przygód i zwrotów akcji fabułę wplata wątki dotyczące nastoletnich przyjaźni, problemów i rozterek, a także ciekawostki na temat typografii oraz atrakcji turystycznych Londynu i Paryża. Książka zawiera czarno-białe ilustracje. Znajomość poprzednich części jest wskazana. Świetna propozycja dla fanów sensacyjno-szpiegowskich historii. Okładka miękka, klejona. Polecam.