Strychnica

Autor: Marek Zychla                        Wydawnictwo Mięta

 

Marek Zychla, wedle informacji udostępnionych przez wydawcę, poza tym, ze zajmuje się pisaniem książek osadzonych w nurcie literatury grozy, jest również opiekunem osób niepełnosprawnych w Irlandii. Ta uwaga wydaje się być kluczowa w perspektywie interpretacji jego najnowszej powieści. Akcja „Strychnicy” toczy się właśnie w irlandzkim domu opieki, którego pensjonariusze zmagają się z różnego typu dolegliwościami fizycznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Ich opiekunowie, młodzi ludzie z różnych zakątków Europy, trafili tu pozornie powodowani ciekawością, chęcią zdobycia nowych doświadczeń i możliwością podszlifowania znajomości języka angielskiego.

Pozornie, bo motywacja, która pchnęła ich do podróży może mieć także inny, ponadnaturalny wymiar. Jakieś dziwne siły, objawiające się w sennych koszmarach najwyraźniej wybrały ich do realizacji bliżej nieokreślonej misji. Bartosz, Sammy i Nino będą musieli mierzyć się z własnym cieniem, lękami i koszmarami, które do niedawna determinowały ich tożsamość i poczynania.

W tym sensie „Strychnica” to klasyczna „Bildungsroman”, powieść o dojrzewaniu, w której młody bohaterprzechodzi złożony proces formacyjny, często dość bolesny w swoich przejawach, dzięki czemu objawia się światu jako pełniejsza, bardziej świadoma złożoności natury ludzkiej jednostka. „Strychnica” to także powieść grozy z wszelkimi jej atrybutami. W tym wypadku mamy do czynienia z wiedźmami, duchami i zombie, które konsekwentnie uprzykrzają życie naszym bohaterom. To co wydaje się szczególnie godne uwagi, to sposób w jaki autor nakreślił sylwetki rezydentów domu opieki. John, Fiona i Michael pozornie słabi i niesamodzielni, posiadają talenty, które pozwalają im mierzyć się z siłami ciemności jak równy z równym.

Marek Zychla dał swoim niepełnosprawnym bohaterom tyle siły,godności i odwagi, jakiej mógłby im pozazdrościć niejeden zwykły śmiertelnik na pierwszy rzut oka lepiej odnajdujący się w meandrach rzeczywistości. „Strychnica” to dobrze skonstruowana opowieść, z bardzie ciekawie zarysowanymi sylwetkami pierwszoplanowych postaci i wartościowym przekazem. Fanom gatunku również powinna się spodobać. Oprawa twarda, szyta. AK