Beverly. Tu i teraz

Autorka: Kate DiCamillo                                      Wydawnictwo Dwie Siostry

Poziom: BD II

Kate DiCamillo to doceniana autorka książek dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku ukazał się w Polsce pierwszy tom jej trylogii o trzech przyjaciółkach z małego miasteczka w Stanach: Raymie, Louisianie i Beverly. Teraz otrzymujemy ostatnią książkę z tego cyklu poświęconą największej buntowniczce z tej grupy czyli Beverly. Nastolatka nie miała lekkiego dzieciństwa, stąd też nie może dziwić, że poziom jej zaufania do dorosłych jest bliski zeru. Rozczarowana najbliższym otoczeniem, szczególnie swoją nadużywającą alkoholu matką oraz cierpiąca po stracie psiego przyjaciela, postanawia uciec z domu.

Tego rodzaju decyzje w przypadku nastoletnich dziewcząt kończą się niekiedy dramatycznie, ale ponieważ mamy do czynienia z powieścią o zasadniczo pozytywnym wydźwięku, możemy być spokojni o los uciekinierki. Beverly trafia bowiem pod skrzydła miłej starszej pani, która okazuje jej nadzwyczaj dużą cierpliwość, mimo że dziewczyna na różne sposoby stara się ją nadwyrężać. W nowym miejscu znajduje też pracę, a w niej nowych przyjaciół i pierwszą miłość. Te doświadczenia powodują, że mury obronne, które dziewczyna budowała wokół siebie przez lata, żeby móc przetrwać w niesprzyjających okolicznościach losu, powoli kruszeją, a uczucia, które się w niej rodzą niosą nadzieję na lepsze jutro.

„Beverly, tu i teraz” to kolejna wartościowa propozycja Wydawnictwa Dwie Siostry”. W pewnym sensie to powieść drogi w wersji dla młodszego odbiorcy, który może się odnaleźć w historii nastolatki nie mogącej sobie poradzić z własnymi uczuciami, złożonością natury ludzkiej i niesprzyjającym niekiedy światem zewnętrznym. Zdecydowanie polecam. Oprawa miękka, klejona. Anna Karczewska