Oczy Mony

Autor: Thomas Schlesser                                        Wydawnictwo Literackie

Thomas Schlesser jest historykiem sztuki, który dotychczas wiedzę z tego zakresu przekazywał studentom i miało to zapewne bardziej klasyczną, uporządkowaną formułę, co w naturalny sposób wpisane jest w dydaktykę akademicką. Jednak publikacja książki „Oczy Mony” uczyniła duży wyłom w jego biografii, a czytelnikom przyniosła międzynarodowy bestseller.

Natalia Szostak w notce zamieszczonej na okładce przekonuje, że „Oczy Mony” są dzisiejszym odpowiednikiem „Świata Zofii”, publikacji która trzydzieści lat temu zrodziła modę na filozofię. I faktycznie książka Schlessera opiera się na podobnym koncepcie, choć bardziej dowartościowuje warstwę fabularną. Poza tym Jostein Gardeer koncentrował się na filozofii jako takiej, natomiast Schlesser opowiada o sztuce w taki sposób, aby pokazać, że jej wytwory służą lepszemu zakorzenieniu w życiu. Punktem wyjścia jest w tym wypadku historia dziesięcioletniej Mony, która jest zagrożona utratą wzroku. Zrozpaczeni rodzice próbują szukać przyczyn, aby znaleźć remedium na chorobę.

Odmienną strategię przyjmuje dziadek dziewczynki. Henry aplikuje Monie terapię sztuką. Chce pokazać dziewczynce jej piękno, tak aby pamięć o tym pozostała wnuczce na zawsze, pomimo ewentualnej utraty wzroku. Wspólnie odwiedzają paryskie muzea, na czele z Luwrem i kontemplują nieprzemijającą urodę zgromadzonych tam prac. Dyskutują zarówno o biografiach twórców, technikach malarskich, jak i symbolicznym przekazie emanującym z tych, bądź co bądź, materialnych przedmiotów. W tle tej niespiesznej narracji czai się jakaś tajemnica, na której rozwiązanie przyjdzie nam czekać niemal do finału opowieści.

„Oczy Mony” to przede wszystkim praca popularyzatorka. Historia sztuki w osobie jej autora znalazła doprawdy godnego ambasadora. Docenić jednak należy również wątek dojrzewania bohaterki czy motyw silnych więzi rodzinnych nadających tej opowieści bardziej psychologiczny wymiar. Polecam. Oprawa twarda, szyta. Anna Karczewska