Dlaczego koty boją się ogórków?


Autorka: Agnieszka Defus
Wydawnictwo: Mando

 

 

 

Książka naukowczyni, doktor dziedzictwa kulturowego, popularyzatorki nauki opisująca i wyjaśniająca zjawiska z otaczającego nas świata.

Autorka w przystępny sposób, w krótkich rozdziałach pokazuje procesy, organizmy oraz elementy przyrody nieożywionej, odnosząc je do aktualnej wiedzy fizycznej, chemicznej oraz biologicznej. Jeden z artykułów odpowiada na tytułowe pytanie. Na portalach internetowych można znaleźć wiele filmików, na których zajęty czymś kot odwraca się nagle i widząc leżącego ogórka w panice skacze, ucieka, jeży się na grzbiecie. Okazuje się, że ewolucja w kocie mózgi wdrukowała lęk przed wężami, czyli długimi, cienkimi kształtami znajdującymi się na ziemi. Ciekawostką jest, że podobny mechanizm występuje również u ludzi. Zdjęcia węży pokazywane niemowlakom, wywoływały u nich zdecydowaną reakcję typu „uciekaj i walcz”.

Fascynująca jest również opowieść o kolorach, ich postrzeganiu przez ludzi oraz zwierzęta. Tak naprawdę widzimy mózgiem, to ten narząd w reakcji na światło o różnych długościach fal przypisuje kolory widzianym przedmiotom i oszukuje nas. Wytworem takiego oszustwa jest kolor różowy, którego nie ma w spektrum światła widzialnego.

Ciekawie napisana, operująca żywym, plastycznym językiem pozycja przybliżająca prawa przyrody rządzące światem na różnych płaszczyznach. Podzielona jest na pięć części odpowiadających różnym porom doby. Zawiera bibliografię oraz czarno-białe ilustracje. Okładka miękka, klejona. Polecam.