Klucz do nieśmiertelności. Natura i jej sposoby na długowieczność


Autor: Nicklas Brendborg
Wydawnictwo: Copernicus Center Press

 

 

Nicklas Brendborg, młody duński biolog molekularny z Uniwersytetu w Kopenhadze, zgłębia sekrety długiego życia. W swojej debiutanckiej książce w przystępny, obrazowy sposób wyjaśnia zjawiska i procesy biologiczne związane ze starzeniem się.

Prezentuje tu ciekawe teorie, koncepcje, wyniki badań, odkrycia i fakty naukowe z zakresu biologii oraz medycyny. Prezentację tę wzbogaca licznymi zaskakującymi przykładami ze świata natury i laboratoriów, historiami zarówno dawnych poszukiwaczy nieśmiertelności, jak i współczesnych naukowców, garścią porad, dawką humoru oraz propozycjami eksperymentów myślowych. Wplata też wątki podróżnicze.

Opowieść zaczyna od przedstawienia organizmów, zwierząt i roślin o najbardziej imponującej długości życia. Rekordzistami pod tym względem są m.in. grenlandzki rekin żyjący 390 lat i amerykańska topola osiowa mająca ponad 14 tysięcy lat. Z kolei wyjątkowo wolno starzeją się gryzonie z Afryki Wschodniej – golce piaskowe. Mamy tu też przykłady na cofanie zegara biologicznego, jakie dostarcza przyroda (jednym z nich jest meduza z rodzaju Turritopsis, która w sytuacji zagrożenia przekształca się z postaci dorosłej z powrotem do stadium polipa, młodniejąc w ten sposób).

W dalszej części książki autor koncentruje się na ludziach i procesach zachodzących w ich komórkach. Omawia tu przypadki mieszkańców niebieskich stref, wpływ genów na długość życia, rolę komórek zombi, patogeny przyspieszające proces starzenia się, sposoby na wydłużenie życia oraz nowe leki przeciw starzeniu się. W ostatniej zaś części pokazuje wpływ odżywiania się, aktywności fizycznej i relacji społecznych na długość życia.

Bardzo ciekawa, napisana błyskotliwym, lekkim stylem książka popularnonaukowa. Zawiera bibliografię. Okładka miękka, klejona. Polecam.