Jurajska draka


Autor: Michał Łuczyński
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Poziom: BD II

 

Debiutancka książka Michała Łuczyńskiego, informatyka, otwiera cykl powieści przygodowych z elementami science fiction zatytułowany „Ciekawscy”.

Akcja powieści rozpoczyna się w weekend majowy w Dominikowie – małej miejscowości w Zachodniopomorskiem. Poznaje się tam dwóch trzynastoletnich nerdów: Radek, zakręcony na punkcie UFO fan zjawisk paranormalnych i serialu „Z archiwum X”, oraz Maciek, znawca paleontologii i dinozaurów. Chłopcy podczas wyprawy do lasu znajdują artefakt i przez przypadkowy zbieg okoliczności wpadają w czasoprzestrzenne zwierciadło zbudowane przez humanoidalną istotę. Trafiają do prehistorycznego świata pełnego dinozaurów, gdzie przeżywają niesamowite przygody. W niebezpiecznej wyprawie przez puszczę z okresu kredy towarzyszy im młody kanadyjski naukowiec o polskich korzeniach (Malcolm), który też trafił tam przypadkiem. Od kilku lat pracuje on jako asystent polskiego uznanego fizyka, prof. Kalinowskiego, nad projektem stworzenia pierwszego na świecie portalu do transferu w przestrzeni i czasie.

W książce mamy też wątki dotyczące śledztwa policyjnego, rodzin obu bohaterów, „joginów”, byłego komandosa oraz pozaziemskich istot. Historia przeplatana jest ciekawostkami (np. o programie Apollo, dinozaurach, cyberprzemocy, robotach czy technikach relaksacyjnych).

Wciągająca powieść z dynamiczną akcją, która w pomysłowy sposób łączy podróż w czasie, dinozaury i kosmitów. Okładka miękka, klejona. Polecam.