Dzikie Bieszczady. 100 nieznanych miejsc blisko natury

Autor: Martin Martinger                                          Wydawnictwo Bezdroża

 

Martin Martinger to przewodnik beskidzki z Krosna od lat mieszkający w Krakowie. Bycie przewodnikiem jest dla niego równoznaczne z pasją, co doskonale widać w prezentowanej pozycji. Autor uwielbia mniej znane miejsca na mapie Bieszczadów i Beskidu Niskiego i to również doskonale widać w prezentowanej pozycji. Martinger zabiera nas tam, dokąd nie prowadzą wydeptane ścieżki.

Popisuje się przy tym prawdziwym znawstwem tematu i talentem fotograficznym (choć niektóre zdjęcia pochodzą też ze źródeł internetowych). Świątynie, nieistniejące wsie (np. Bereźnica Niżna), cmentarze, mogiły, jaskinie, chaty (w tym Chata na Końcu Świata) ukryte tak, że niewidoczne na pierwszy rzut oka jak wyjątkowa fauna i flora, której autor poświęca osobne fragmenty w segmencie: „Zaobserwuj”.

Zaobserwuj, czyli rozejrzyj się dokładniej akurat w miejscu, w którym się znajdujesz. Klarowna konstrukcja rozdziałów sprzyja przyjemności tekstu. Zdarzy się i przepis na lokalną potrawę (proziaki z pieca). Z orężem w tej postaci naprawdę można podbić dzikie Bieszczady. Pozycja zawiera indeks miejsc oraz indeks opisanych gatunków. Oprawa miękka, klejona, papier kredowy.