Kuchnia indyjska vege by Tapi

Autor: Tapinder Sharma                                        Wydawnictwo RM

Książka kucharska pióra Tapindera Sharmy, który przedstawia się tak oto: „Dla przyjaciół po prostu Tapi. Jestem Hindusem z pochodzenia, Polakiem z wyboru. Właścicielem sieci restauracji GANESH. Myślę, że doskonale radzę sobie z łączeniem tych skrajnie różnych kultur prywatnie oraz zawodowo. W kuchni pozostaję jednak wierny swojej hinduskiej, a w dodatku wegetariańskiej naturze. Obecnie jestem jednym z niewielu w Polsce trenerów kuchni indyjskiej i prowadzę kursy kulinarne na różnych poziomach zaawansowania”.

Bardzo sympatycznie, a więcej historii autora znajdziemy w kilku wstępnych słowach prezentowanej pozycji. Trzeba przyznać, że Curriculum Vitae Sharmy nawet w pigułce robi wrażenie i przypomina trochę karierę wyrażoną w porzekadle: od pucybuta do milionera. Taki wstęp był rozsądną decyzją autora, który szybko daje się poznać jako fajna, ciekawa postać, ale wiadomo, że to, co tygrysy lubią najbardziej, następuje później. Przepisy na zupy, przekąski, dania główne, pieczywo, dania z ryżem (wykorzystywanym niekiedy po kilka razy – patrz strona 126), raity, sałatki, chutneye, słodycze, napoje.

Uff, sporo tego – powie ktoś niezainteresowany nauką gotowania w stylu indyjskim. Ileż inspiracji – wykrzyknie ktoś z przeciwnego kierunku. Każdy przepis rozpoczyna zwięzły, acz barwny opis, następnie standardowe procedury, czyli sposób przygotowania i składniki. Palce lizać. Autor prowadzi warsztaty. To można uznać za sugestię również dla bibliotekarzy. Oprawa miękka, klejona.