Jefferson. Detektyw mimo woli


Autor: Jean-Claude Mourlevat
Wydawnictwo Dwie Siostry
Poziom: BD II/III

 

 

Książka cenionego francuskiego pisarza, laureata prestiżowej Astrid Lingren Memorial Award (2021) to wciągający kryminał poruszający kwestię praw zwierząt.

Głównym bohaterem jest młody jeż Jefferson, student drugiego roku geografii, którego spokojne, poukładane życie, jakie wiedzie w uroczym zakątku na skraju bukowego lasu w krainie zwierząt, nagle zmienia się w koszmar. Otóż w pewien piękny jesienny dzień udaje się on do miasta na „odświeżenie czubka” do salonu fryzjerskiego Rachu-Ciachu, gdzie znajduje leżącego na podłodze fryzjera, poczciwego borsuka Edgara, z nożyczkami wbitymi w pierś. Wstrząśnięty Jefferson instynktownie wyjmuje nożyczki z jego ciała. Świadkiem tej sceny jest koza, która bierze go za mordercę i gromkim głosem alarmuje o tym całą okolicę. Jefferson wpada w panikę i ucieka z miejsca zbrodni. Tak w wyniku strasznego splotu wydarzeń staje się głównym podejrzanym w sprawie borsukobójstawa i jest poszukiwany przez policję.

Na szczęście w tej trudnej sytuacji może liczyć na najlepszego przyjaciela, prosiaka Gilberta, który przekonuje go do swojego dość szalonego pomysłu: obaj przebiorą się za dziewczyny (tu przydatne okażą się ubrania ich sióstr), sami przeprowadzą śledztwo i udowodnią niewinność Jeffersona. Tropy prowadzą naszych detektywów do ludzkiego miasta i odkrycia działalności borsuka Edgara, który walczył z hodowlą przemysłową i ubojem zwierząt rzeźnych.

Autor w brawurowy sposób łączy pełną przygód historię tytułowego bohatera ze śledztwem w sprawie morderstwa, relacją z wycieczki grupy zwierząt do ludzkiego miasta, opowieścią o wielkiej przyjaźni i wątkiem romantycznym. Doskonale ukazuje emocje Jeffersona, który niesłusznie oskarżony o morderstwo musi dowieść swojej niewinności, przez co najpierw czuje się jak bohater tragedii greckiej, a następnie powieści sensacyjnej.

Książka porusza temat ksenofobii, traktowania zwierząt przez ludzi jak istot niższych. Sceny z ubojni mogą być drastyczne dla bardziej wrażliwych czytelników. Powieść napisana jest plastycznym językiem, z polotem i humorem. Zawiera czarno-białe ilustracje. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.