Rakowiska

Autorka: Magdalena Majcher                                Wydawnictwo WAB

 

 

Jeśli młodzi ludzie u progu dorosłości dokonują brutalnego morderstwa, to musi budzić grozę wśród obserwatorów tego rodzaju sytuacji. Jeżeli dodatkowo ofiarami tak okrutnej zbrodni padają rodzice oskarżonych, problem wymaga bardzo głębokiej analizy specjalistów. Magdalena Majcher, autorka wielu książek, najczęściej o tematyce obyczajowej, w swojej najnowszej propozycji pochyla się nad jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Polsce ostatnich lat. W 2014 r. w Rakowiskach, małej miejscowości pod Białą Podlaską, policjanci odkryli zmasakrowane zwłoki małżeństwa w średnim wieku.

Bardzo szybko okazało się, że sprawcami tej zbrodni byli licealiści, syn zamordowanej pary i jego przyjaciółka. Równie szybko media, a tym samym opinia publiczna przyjęła określoną narrację w tej sprawie. Uznano bowiem, że inicjatorką tego „przedsięwzięcia” jest pozbawiona ludzkich uczuć dziewczyna o dużych skłonnościach manipulatorskich i psychopatycznych, zaś chłopak miał być jedynie bezwolną ofiarą tejże manipulacji. Magdalena Majcher nie poddała się jednak tej medialnej sugestii i spróbowała na własną rękę przeprowadzić śledztwo, które pokazuje zdecydowanie bardziej zniuansowany obraz tej historii.

Autorka w bardzo sugestywny i wiarygodny sposób buduje klimat tej opowieści, pokazuje psychologiczne podłoże działań młodych antybohaterów i środowisko, w którym oboje funkcjonują. Wykazuje się przy tym ponadstandardową wrażliwością i umiejętnością zrozumienia mechanizmów rządzących ludzką psychiką, co oczywiście nie oznacza akceptacji dla poczynań tych, którzy z całą pewnością zasługują na karę. W kategorii true crime analizowana pozycja wyróżnia się zdecydowanie. Polecam. Oprawa miękka, klejona. Anna Karczewska