Średniowiecze w liczbach


Autor: Kamil Janicki
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

 

Książka publicysty i dziennikarza, z wykształcenia historyka, to spojrzenie na średniowiecze poprzez pryzmat liczb.

Współczesny świat opiera się na liczbach, ich analizie i statystykach, które opisują praktycznie każdą dziedzinę życia. Autor pokazuje czytelnikowi liczby opisujące życie w Europie i Polsce w czasach średniowiecznych. Książka została podzielona na dwadzieścia dziewięć rozdziałów odnoszących się do różnych tematów, m.in. liczby ludności, długości życia, rycerzy, higieny, budownictwa, miar, cen, podróży, książek czy bitew. Zadanie Janicki miał mocno utrudnione, bo brakuje wiarygodnych źródeł dotyczących średniowiecznych liczb. Przykładowo liczba ludności Europy w wiekach średnich to współczesne szacunki oparte na szczątkowych danych źródłowych, dotyczących na przykład ilości zamawianego zboża na wypadek klęski głodu lub spisu mężczyzn zdolnych do obrony miasta w Norymberdze.

Autor bardzo umiejętnie łączy opowieść o życiu i zwyczajach w średniowiecznej Europie z liczbami, okraszając ją wieloma ciekawostkami i zaskakującymi faktami spoza szkolnych podręczników. Dowiemy się na przykład, ile kosztowała budowa zamku w przeliczeniu na obecne pieniądze, jakiej wielkości były gospodarstwa rolne i jakie plony przynosiły. Każdy rozdział zamyka lista polecanych książek na dany temat.

Dobrze napisana, interesująca książka o życiu, obyczajach, stosunkach społecznych oraz trudnościach, z jakimi musieli się zmagać mieszkańcy średniowiecznej Europy. Publikacja zawiera bibliografię oraz czarno-białe ilustracje. Okładka twarda, szyta. Polecam.