Uszatek, pięcipędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?

Autor: Waldemar Kuligowski                            Ilustracje: Paulina Daniluk                        Wydawnictwo Albus

 

Waldemar Kuligowski na co dzień jest profesorem nauk humanistycznych UAM w Poznaniu, zajmuje się antropologią kulturową. Teraz daje się poznać z innej strony jako twórca treści dla czytelnika dziecięcego. Jest w tym doprawdy ujmujący, wiedza akademicka została wykorzystana przez profesora do przedstawienia dzieciom systemu miar na przestrzeni dziejów: od starożytności po dziś dzień i to na całym świecie – nie tylko w Polsce.

Książkę przegląda się sympatycznie, a walory poznawcze zachwycą niejedną dorosłą osobę. Poznawanie świata, jego historii i rozwoju w kontekście pomiarów okazało się strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze, takie rozwiązanie samo w sobie jest oryginalne i rzadkie. Po drugie, dany pomiar – zwłaszcza historyczny – jest mocno związany z tradycją, kulturą i obyczajami danego państwa. W Finlandii będzie to odległość, z której słychać szczekającego psa (jak czytamy u Kuligowskiego „Dawniej było to 6 kilometrów”). Na angielskiej wyspie stosowano z kolei miarę maksymalnej odległości, z której można zobaczyć owcę. Wartościowa lektura z mnóstwem zabawy. Oprawa twarda, szyta.