Nie zapomnij mnie

Autorka: Alix Garin                                              Wydawnictwo Młody Book!

Nagradzany komiks o wyjątkowej relacji wnuczki (Clemence) z babcią i wyjątkowej przygodzie tej dwójki. Punkt wyjścia tej historii stanowi choroba Alzheimera, na jaką cierpi staruszka. Przebywa w domu opieki, jej demencja postępuje błyskawicznie. Clemence jako osoba wybitnie wrażliwa, przyszła aktorka, nie potrafi pogodzić się z takim stanem rzeczy. Porywa babcię z domu opieki i zabiera w szaloną podróż do domu, w którym kobieta się wychowała. W scenariuszu równolegle dominują trzy wątki: studium choroby i przemijanie, osobiste tożsamościowe problemy Clemence, która wkracza w dorosłość oraz więź między protagonistkami.

Portret choroby Alzheimera jest doprawdy przejmujący, tego typu sugestywność mogła zagwarantować tylko powieść graficzna. Na pewno należy w tym upatrywać walorów poznawczych, być może terapeutycznych. Trudno nie polubić też młodej, zaciekłej Clemence, która narusza regulamin domu opieki dla seniorów, co przywodzi na myśl klasyczną sensacyjną akcję. Ta właśnie dzieje się zresztą na naszych oczach.

Autorka jest bardzo odważna. Zwróćmy uwagę na scenę wspólnej kąpieli babci i wnuczki. Rozgrywa się ona na styku starości i młodości, końca i początku. Wspaniała metafora, ale nie każdemu przypadnie do gustu. Raczej prosta kreska kontrastuje poniekąd z treścią, lecz ostatecznie tworzy zwartą kompozycję. Mamy do czynienia z komiksem oryginalnym, o którym długo nie zapomnimy – zgodnie z tytułem. Oprawa miękka, klejona, papier kredowy.