Mój sen

Autorka: Anne Crahay                                        Wydawnictwo Zakamarki

Anne Crahay pamiętamy zapewne z takich publikacji jak „Moja złość”, „Mój spokój” (choć akurat do nas nie dotarły). Lepiej późno niż później lub wcale, toteż prezentujemy trzeci tomik tej serii pt. „Mój sen”. Autorka inspiruje się metodą edukacyjną z lat 80. – Brain Gym®, w której łączy się procesy myślowe z ciałem.

Prezentowana pozycja powstała we współpracy Marie-Anne Saive, specjalistką kinezjologii edukacyjnej i metody Brain Gym®. Książka zawiera cztery relaksacyjne ćwiczenia słowno-ruchowe mające na celu przygotowanie dziecka do snu, tzw. utulenie. Ich konstrukcja oparta jest na instrukcji dla rodzica bądź opiekuna, po czym następuje fragment dla dziecka – oczywiście w zupełnie innej, poetyckiej konwencji, którą ma jednak spuentować przekonanie niesfornego malucha do wykonania ćwiczenia, odprężenia ciała, wyciszenia się, nabrania dystansu do wydarzeń z dnia, zmrużenia oczu i zaśnięcia.

Zaproponowane techniki nie stawiają wielkich wymagań fizycznych – wręcz przeciwnie. Natomiast z pewnością wymagają uważności i koncentracji. Nie z każdym dzieckiem można więc pracować, bazując na „Moim śnie” jako narzędziu, ale warto próbować i promować tę mądrą książkę wśród rodziców. Oprawa twarda, szyta.