Autorka: Eva Susso Ilustratorka: Anna Höglund Wydawnictwo Zakamarki
Poziom: BD II
Szwedzka autorka, której serię składającą się z trzech części: “Sto porad dla nieśmiałych”, “Sto porad dla kłamczuchów” i “Sto porad dla zakochanych” prezentowaliśmy kolejno na P.: 10/18, 17/19, 7/21, tym razem prowokuje młodych czytelników do rozważań na tematy egzystencjalne.
Tekst główny publikacji stanowią opowieści dziesięciorga dzieci, które szukają odpowiedzi na trudne pytania. Wątpliwości, z jakimi się zmagają, są wynikiem ich codziennych doświadczeń i wewnętrznych rozterek, powodowanych próbą zrozumienia niektórych zjawisk. Dzieci analizują zatem sytuacje, które znają ze swojego życia i stawiają pytania: “Dlaczego musimy umrzeć?”, “Co to znaczy, że istnieję?”, “Czy Bóg istnieje?”, “Skąd się bierze złe traktowanie innych?”, “Czy wszyscy są sobie równi?”, “Czy życie musi być czasem przykre?”. Obok tekstu głównego znajdują się cytowane myśli wielkich filozofów, takich jak S. Kierkegaard, J.P. Sartre czy M. Heidegger, które w połączeniu z opowiadaną historią zachęcają odbiorcę do filozofowania, przekonując jednocześnie, że filozofia nie jest czymś bardzo oderwanym od codziennej rzeczywistości.
Książkę zdobi nieszablonowa grafika, stworzona w klimacie baśniowym, tajemniczym i odrobinę mrocznym, w której uwagę przyciągają pojedyncze, wyraziste pociągnięcia pędzlem oraz przenikliwe spojrzenia zilustrowanych postaci. Na końcu umieszczono krótkie notki o filozofach. Publikacja wydana w oprawie twardej, szytej.