Nienawiść. Historie z dzieciństwa


Autorka: Małgorzata Gołota
Wydawnictwo: Filia

 

 

Kolejna na liście publikacja dziennikarki prasowej i radiowej, autorki podcastów emitowanych w Radiu TOK FM oraz kilku książek, w tym „Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży” (p. 13/2022) oraz „Jak być dobrym rodzicem?” (p. 1/2023).

Małgorzata Gołota dotyka niezwykle aktualnego i trudnego problemu, jakim jest przemoc rówieśnicza. Z opublikowanej w 2023 roku „Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce” wynika że, 79 procent dzieci i nastolatków przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy, najczęściej (bo aż w 66 procentach) ze strony rówieśników. Słabo wypadamy również na tle innych krajów w badaniach dotyczących zdrowia psychicznego i zadowolenia z życia u nastolatków. Z problemem przemocy rówieśniczej zmagamy się od lat, ale nadal nie potrafimy go rozwiązać. Autorka, która sama doświadczyła w dzieciństwie przemocy, zastanawia się, dlaczego to wciąż się dzieje, skąd w nas jest tyle nienawiści, jak bronić się przed przemocą, jak jej zapobiegać i przeciwdziałać.

Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć, rozmawiając zarówno ze specjalistami (m.in. profesorem Jackiem Pyżalskim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Łukaszem Wojtasikiem – ekspertem do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, psycholożką Anną Kubiak oraz psychiatrą Barbarą Barteczką-Eckhert), jak również z młodymi osobami, które doświadczyły przemocy w szkole oraz hejtu w internecie. Wśród bohaterów są nastoletni pacjenci dziennego oddziału psychiatrycznego oraz dwudziestokilkuletnie ofiary przemocy, które mimo upływu czasu nadal borykają się z jej poważnymi konsekwencjami.

Książka pokazuje mechanizmy powstawania przemocy rówieśniczej, wpływ przemocy na problemy związane ze społecznym funkcjonowaniem oraz jej negatywne skutki, takie jak np. stany depresyjne, zaburzenia psychosomatyczne oraz samobójstwa. Rozmowy dotyczą też samotności, mowy nienawiści, hejtu i cyberprzemocy. Autorka wielokrotnie podkreśla, jak ważne jest wspieranie młodej osoby, która styka się z problemem przemocy, i uświadomienie jej, że to nie jej wina.

Warta uwagi, poruszająca wiele ważnych aspektów zjawiska przemocy i uwrażliwiająca na krzywdę najmłodszych książka. Na końcu zamieszczone są numery pomocowe oraz adresy stron internetowych z wykazem centrów zdrowia psychicznego. Okładka miękka, klejona. Polecam.