Autorka: Maggie Haberman
Wydawnictwo: Port
Kim tak naprawdę jest Donald Trump? Na to pytanie, które zapewne regularnie pojawia się ostatnimi czasy w głowie naprawdę wielu osób na całym świecie, naprawdę niełatwo jest odpowiedzieć. Jeśli jednak ktoś w ogóle mógłby spróbować, to można założyć, że właśnie Maggie Haberman. Takie wrażenie można zresztą odnieść obcując z „Iluzjonistą”.
Autorka tej opasłej biografii Trumpa jest doświadczoną dziennikarką, obecnie związaną z „The New York Timesem” i CNN, a w przeszłości m.in. z „The New York Post” i „Politico”. Na swoim koncie ma m.in. nagrodę Pulitzera, co powinno jak najlepiej świadczyć o poziomie jej pracy, ale co najważniejsze – spędziła lata relacjonując działalność obecnego prezydenta USA, setki razy rozmawiając z jego współpracownikami i przeciwnikami, a także wielokrotnie z nim samym. O Trumpie i jego życiu Haberman wie naprawdę dużo, i to widać w „Iluzjoniście” na każdym kroku.
Książkę można określić mianem biografii, przy czym wydana w oryginale w 2022 roku publikacja nie obejmuje swoim zasięgiem teraźniejszej, drugiej kadencji Trumpa jako prezydenta Stanów Zjednoczonych. Haberman opisuje raczej drogę, która go do tego doprowadziła – od urodzenia do mniej więcej 2021 roku. I robi to tak, że Trumpa wreszcie można sobie wyobrazić nieco inaczej niż w gruncie rzeczy zagadkową medialną postać. Jak człowieka z krwi i kości – bezczelnego jak mało kto i również jak mało kto potrzebującego władzy i aplauzu. A także, oczywiście, pieniędzy.
Książka Maggie Haberman jest pełna bardzo dobrze udokumentowanych faktów i anegdot z pierwszej ręki, co czyni ją wprost bezcennym źródłem wiedzy o Trumpie. Jeśli chodzi o warsztat dziennikarki, to absolutnie niczego nie można mu zarzucić. Co nie mniej ważne, Haberman potrafiła nie tylko posiąść i przekazać ogrom informacji o Trumpie, ale także zrobić to w bardzo atrakcyjny sposób. Jeśli odjąć ponad sto stron przypisów i indeksu, „Iluzjonista” liczy około siedmiuset stron, a i tak czyta się go niczym fascynującą opowieść.
„Iluzjonista” jest pozycją ze wszech miar godną polecenia. Oczywiście na pewno znajdą się polscy zwolennicy Trumpa, którzy stwierdzą, że to tendencyjna lektura, ale w zasadzie możemy być pewni, że żaden z tych zwolenników nie ma o obecnym prezydencie USA tak rozleglej wiedzy jak jej autorka. Książka Maggie Haberman powinna okazać się trafnym zakupem bibliotecznym. Oprawa twarda, szyta.