Autor: Marcin Przewoźniak Ilustratorka: Agata Kopff Wydawnictwo: Wilga
Poziom: BD IIII
Bardzo dobra powieść Marcina Przewoźniaka. Poprzednio na liście: „Najdziwniejsze fobie” (p. 10/21). Utwór łączy wszystkie elementy, które zachęcają młode osoby do czytania. Książka nie jest nudna nawet w procencie.
Główna bohaterka to trzynastoletnia Estera Parzymięs – zagubiona, dojrzewająca dziewczyna, stroniąca od kontaktu na żywo z rówieśniczkami. Jej rodzice rozstali się. Punkt wyjścia przypomina wręcz powieść psychologiczną, ale to tylko mądre dodatki do sensacji, która dominuje w prezentowanej pozycji. Katrina Vege, matka Estery, jest gwiazdą telewizyjnego programu kulinarnego. Córka narzeka na znikomą ilość spędzanego z nią czasu, ale nieoczekiwanie pojawia się szansa na pozytywną zmianę.
Katrina zabiera Esterę do Supraśla na realizację materiału w terenie. Dojdzie tutaj do bardzo poważnego incydentu z udziałem szefa Stowarzyszenia Kuchnia i Tradycja, który zadławi się kartaczem przygotowanym przez Katrinę. Na dodatek w potrawie zostaje odnaleziony skradziony z klasztoru pierścień. Podejrzenia śledczych padną na matkę Estery. Kobieta będzie jednak mogła liczyć na pomoc córki. Cała sytuacja zbliży bohaterki.
Przewoźniak wykonał kawał dobrej roboty, łącząc walory rozrywkowej fabuły z wartościowym przesłaniem. Zadbał też o dostosowanie warstwy językowej do języka używanego przez młodzież, np. „sfoć się”. Oprawa miękka, klejona.