O Fretce która dała się porwać wiatrowi Marta Guśniowska Marta Kurczewska

„O Fretce, która dała się porwać wiatrowi”

O Fretce która dała się porwać wiatrowi Marta Guśniowska Marta KurczewskaAutorka: Marta Guśniowska              Ilustratorka: Marta Kurczewska    Wydawnictwo: Wilga

Poziom: BD O/I

Najnowsza publikacja Marty Guśniowskiej, cenionej dramatopisarki, autorki książek i sztuk teatralnych dla dzieci w różnym wieku oraz tekstów piosenek.

Bajka o fretce, której smak życia dyktował lęk przed wszystkim i wszystkimi, stanowi znakomity punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat dbałości o intensywność każdej chwili oraz relacji z innymi.

Guśniowska opisuje realną samotność fretki w sposób zrozumiały zarówno dla dzieci czytających już samodzielnie, jak i dla kilkulatków; mimo wszystko lektura familijna jest oczywiście wielce wskazana. Przypadek – dokładnie tytułowy podmuch wiatru – zmusza fretkę do wyjścia z domu, po czym przeżywa ona serię przygód oraz inspirujących spotkań. Chwyta rzeczy w locie, wprawia w ruch maksymę „carpe diem”, a happy end wprost zwali ją z nóg.

Guśniowska skutecznie oswaja małych czytelników z różnymi formami strachu, który okazuje się o wiele łatwiejszym do pokonania przeciwnikiem niż mogłoby się wydawać. Ilustracje uznanej już Marty Kurczewskiej świetnie nawiązują do tekstu, są plastycznym komentarzem bieżącej akcji. Wydanie w twardej oprawie, szyte. Poprzednio na liście: „Marvin” (p. 3/20).