NIErożec Marc Uwe Kling Astrid Henn

„NIErożec”

NIErożec Marc Uwe Kling Astrid HennAutor: Marc Uwe Kling                                      Ilustratorka: Astrid Henn                               Wydawnictwo: Debit

Poziom: BD I

Marc-Uwe Kling debiutuje na liście „Nierożcem” – oryginalną bajką o jednorożcu, który nadużywał negacji. Odpowiadał „nie” niemal na wszystko, choć bliscy chcieli dla niego jak najlepiej. Cecha charakterystyczna bohatera przypomina wiele podobnych historii, jakie przeżywa część rodziców ze swoimi pociechami.

Kling rozegrał ten motyw na własnych zasadach. Nie szuka usprawiedliwień dla nierożca, ale również specjalnie go nie gani. Pierwsza partia bajki jest wierszowana. To właśnie w niej poznajemy protagonistę, któremu mówienie wierszem również nie odpowiada. Dlatego w drugiej połowie czytamy już tradycyjną prozę o przygodach wyzwolonego nierożca, który postanawia poczuć zew wolności i opuścić Krainę Jednorożców. Na nowej drodze życia pozna postacie o podobnej konstrukcji charakterologicznej.

Całość tekstowo-ilustracyjna stoi na wysokim poziomie, ale szczególną uwagę warto zwrócić na brak jednoznacznej, czytelnej – najczęściej nieco trącącej banałem – puenty. Kling postawił raczej na wskazanie, że każdy może znaleźć dla siebie akceptowalną przestrzeń, a także spotkać życzliwych powierników. Dzięki temu publikacja może stanowić bardzo mocny grunt pod dyskusję rodzica bądź opiekuna z dzieckiem na wiele różnych tematów. Oprawa twarda, szyta.