„Awantura ze strachulcem”

Autor: Marcin Mortka
Ilustracje: Agnieszka Sozańska
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Poziom czytelniczy: BD II

 

Wspaniała, bardzo pomysłowa powieść dla dzieci, w której autor z powodzeniem łączy tradycyjną przygodę i elementy fantastyki.

Rzecz rozgrywa się w rzeczywistości bliskiej uczniom każdej szkoły podstawowej, w której dzieci bawią się na lekcjach telefonem komórkowym. Wśród uczniów jeszcze wyraźnie widać podział na chłopaków i dziewczyny, ale gdy zajdzie potrzeba dwie płcie potrafią zjednoczyć siły. Główny bohater (nomen omen Marcel Śmiechowski) żyje w normalnej rodzinie z normalnym wydawałoby się ogrodem. Pewnego dnia jednak to właśnie ów ogród stanie się areną niezwykłych wydarzeń. Marcel odkryje w nim nowego mieszkańca – skrzata jesiennego o imieniu Brull. Gdy opada kurz po początkowym strachu, okazuje się, że żyjątko jest nad wyraz sympatyczne, a do tego potrzebuje pomocy w konflikcie z tytułowym strachulcem.

Przy tej lekturze dzieci naprawdę nie będą się nudzić. Morał z tego taki, że po przeczytaniu tej powieści powinny zapragnąć jeszcze więcej podobnych znakomicie opowiedzianych historii. Panie Mortka, brawo!

Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.

Poprzednio na liście: „Papti i góra na horyzoncie” (p. 22/20).