„Miejscy szpiedzy. Miasto świateł”

Autor: James Ponti
Ilustracje: Yaoyao Ma Van As
Wydawnictwo: Dwukropek

Poziom czytelniczy: BD III/IV

 

Pierwsza na naszej liście w pełni autorska książka amerykańskiego zdobywcy Nagrody Edgara za powieść dla młodzieży – dotąd znaliśmy go jako adaptora cudzych pomysłów (ostatnio: „Piraci z Karaibów – na nieznanych wodach” na p. 11/11). James Ponti potwierdza „Miejskimi szpiegami”, że prestiżowego wyróżnienia nie otrzymał przypadkowo.

Prezentowany tom jest znakomitą powieścią szpiegowską dla młodzieży. Główna bohaterka (Sara Martinez alias „Brooklyn”) to pochodząca z Nowego Jorku dwunastoletnia Portorykanka o wybitnych zdolnościach informatycznych, której grozi poprawczak. Już w sądzie z opresji ratuje ją tajemniczy mężczyzna o pseudonimie „Matka”. Matka okazuje się być agentem brytyjskiego wywiadu kierującym oddziałem nastoletnich szpiegów i proponuje dziewczynce dołączenie do grupy. Razem z kolegami już za trzy tygodnie, w czasie Globalnego Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego w Paryżu, ma wziąć w akcji ochrony Stavrosa Sinclaira, technologicznego geniusza, który publicznie pojawia się niezwykle rzadko i jego wyjście z ukrycia z pewnością zmobilizuje rozmaite organizacje przestępcze (w tym Umbrę, z którą dawne porachunki ma Matka oraz nową gwiazdę na nielegalnym firmamencie, czyli Fioletowego Kciuka).

Autor daje czytelnikom wszystko, czego mogą spodziewać się po młodzieżowej odmianie tego typu literatury – pogłębione portrety postaci (i drużyny młodych szpiegów, i nadzorujących ich pracę dorosłych), wciągającą intrygę, cięte, zabawne dialogi, ale też, ogrywane z klasą, problemy nastolatków (problemy z akceptacją rówieśniczą, rywalizacja, lęki) i uwrażliwienie na tematykę ekologiczną. Świetna robota. Szczególnie polecam.

Okładka twarda, szyta.
fragment książki: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/miejscy-szpiedzy-miasto-swiatel/