„Klimatyczni”

Autor: Olga Ślepowrońska
Ilustracje: Weronika Żurowska
Wydawnictwo: Tekturka

Poziom czytelniczy: BD II

 

Książka psycholożki, animatorki kultury, działaczki i aktywistki, do której ilustracje stworzyła graficzka, absolwentka Wydziału Komiksu Ecole Superieure Saint Luc w Brukseli i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jest to pomysłowe połączenie komiksowej fabuły przedstawiającej perypetie rodzeństwa, Basi i Witka, oraz ich żółwia Tymoteusza, biografii inspirujących ekologicznie osób, eko-porad oraz oryginalnych ilustracji na szarym papierze. W świat ekologii wprowadza bohaterów ich domowe zwierzątko, gadający, a w dodatku bardzo mądry żółw, który zna dużo ciekawych historii. Opowiada im między innymi o losach Williama Kamkwamba, pochodzącego z ubogiej wioski w Malawi, który w wieku czternastu lat skonstruował wiatrak z rzeczy znalezionych na złomowisku, o ośmioletniej miłośniczce matematyki z górskiego miasteczka w Meksyku, Xóchitl Guadalupe Cruz López, która stworzyła według własnego pomysłu podgrzewacz do wody i zamontowała go na dachu swego domu, czy też o dziewiętnastoletnim polskim lekarzu, Henryku Jordanie, który założył pierwszy w Europie publiczny ogród dla dzieci i młodzieży na błoniach Krakowskich. W książce młodzi czytelnicy znajdą wiele pomysłów na to, jak stać się „klimatycznym”, dowiedzą się na przykład, jak oszczędzać energię, które rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, jak zasadzić drzewo oraz jak przeprowadzić własną akcję (np. zbiórki na leczenie osób chorych).

Publikacja składa się z siedmiu rozdziałów – każdy rozpoczyna się komiksowymi scenkami z Basią, Witkiem i Tymoteuszem w rolach głównych, następnie znajduje się opowieść żółwia o jednym z tytułowych, „klimatycznych” bohaterów, na końcu zaś – rozkładówka z przydatnymi poradami i podpowiedziami. Redaktorki książki zrobiły autorce niespodziankę i dopisały rozdział prezentujący jej sylwetkę, zaangażowanie w ochronę środowiska oraz różne inicjatywy. Bardzo wartościowa, pełna inspirujących historii, przykładów i pomysłów, znakomicie zaprojektowana i zilustrowana książka, która promuje wzajemną życzliwość i troskę o planetę.

Oprawa twarda, szyta. Szczególnie polecam.