Drogi Edwardzie Ann Napolitano

„Drogi Edwardzie”

Drogi Edwardzie Ann NapolitanoAutorka: Ann Napolitano                                            Wydawnictwo: Marginesy

 

Ann Napolitano jest pisarką, wykładowczynią, redaktorką magazynu literackiego „One Story”. „Drogi Edwardzie” to jej trzecia w dorobku powieść, w której zapisane zostało całe doświadczenia życia: gorycz, strata, śmierć, nadzieja, praca, związki, rodzina, bunt, dieta bezmięsna, sen.

Tytułowy bohater w wieku dwunastu lat staje się jedynym ocalonym z katastrofy lotniczej. Zginęli w niej rodzice oraz starszy brat chłopca. Gwałtownym cięciem kończy się jego dotychczasowy świat. Do traumy dochodzą nowe niewygodne fakty. Edward zdobywa popularność, dostaje mnóstwo empatycznych listów, a nawet czeki opiewające na wysokie kwoty. Zamyka się jednak w sobie. Najbliższe otoczenie chłopca (siostra matki) wie, że przed nim długotrwały proces dochodzenia do siebie (akcja doprowadzona jest do osiemnastego roku życia bohatera).

Narracja toczy się dwutorowo. Rozdziały rozgrywające się po tragedii przeplatają się scenami z samolotu na kilka godzin i minuty przed dramatem. Napolitano uzyskała dzięki temu intensywność rodem z kina akcji, ale z ekspozycją wątków psychologicznych. Fragmenty z samolotu pozwalają poznać przekrój społeczeństwa. Pasażerowie to poczet ludzi z różnych sfer, na różnych etapach życia, jest ich dużo jak w filmach Altmana, ale na koniec zostaje tylko Edward, przed którym roztacza się gigantyczna praca i walka o powrót do nowej normalności. Całość jest bardzo spójna, atrakcyjna fabularnie i kompozycyjnie.

Oprawa miękka, klejona.