Misterium i maniery. Pisma przygodne Flannery O'Connor

„Misterium i maniery. Pisma przygodne”

Misterium i maniery. Pisma przygodne Flannery O'Connor Autorka: Flannery O’Connor                                          Wydawnictwo: Karakter

 

Lektura obowiązkowa dla studentów, kursantów kreatywnego pisania, osób zainteresowanych techniką pisarską czy po prostu literacką kuchnią, a nade wszystko dla autorów i miłośników twórczości fan fiction oraz self-publishingu. Może poruszy ich sumienia. Zebrane w tomie „Misterium i maniery” pisma Flannery O’Connor – wybitnej amerykańskiej autorki – dotyczą w większości zagadnień procesu twórczego.

Przenikliwość O’Connor nie zna granic. Porady, które mogą realnie obudzić uśpioną czujność niejednego pisarza-amatora bezkrytycznie wierzącego w swój talent, można mnożyć. Refleksje autorki są w istocie tak inteligentne i merytoryczne, że nawet wybrane pojedyncze zdania wypełniłyby czas niejednego seminarium. O’Connor postuluje zaprzęgnięcie konkretu do pracy na dwóch poziomach, czyli dosłowności właśnie i tajemnicy. To udaje się tylko najlepszym, ponieważ sprawnych fabularzystów mamy na pęczki, ale już takich z wizją o wiele mniej. Cierpliwy, słuchający uczeń może wynieść z lekcji pisarstwa zafundowanej w „Misterium i manierach” więcej niż przez kilka lat studiów teoretycznych albo niezweryfikowanej należycie praktyki literackiej.

Oddech można złapać podczas lektury tekstu o pawiach, które autorka namiętnie hodowała. Nie zabrakło też wątków religijnych, związków głębokiej wiary z literaturą. O’Connor słynęła jako gorliwa chrześcijanka, lecz gdyby wszyscy potrafili tak problematyzować wiarę, Boga, absolut jak ona – świat byłby piękniejszy. Póki co, mamy z czego czerpać nauki. „Misterium i maniery” na dobry, nowy początek. Oprawa miękka, klejona.