Ostatnia więźniarka Auschwitz Nina Majewska-Brown

„Ostatnia więźniarka Auschwitz”

Ostatnia więźniarka Auschwitz Nina Majewska-BrownAutorka: Nina Majewska-Brown                                  Wydawnictwo: Bellona

 

Intrygująca powieść biograficzna autorki poczytnej literatury obyczajowej, której nieobce są również klimaty kryminału oraz wątki historyczne. Nina Majewska-Brown sięga tym razem po motyw wojenny. Gra zgranymi kartami jest ryzykowna, ale pisarka trafiła na świetny temat.

Tytuł odnosi się do Anny – urodzonej w Oświęcimiu córki Mimi Guzik. Anna podobnie jak jej rodzice pracowała w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau; . Mimi Guzik wraz z mężem Józefem to muzeum współtworzyła. Majewska-Brown główną bohaterką – wbrew tytułowej podpowiedzi – uczyniła właśnie Mimi.

Rekonstrukcję jej dramatycznych losów rozpoczynają ostatnie sielskie wakacje, czyli lato 1939. Nastoletnia wówczas Mimi wywalczyła u rodziców – przebywających z nią na stałe we Francji – pozwolenie na wyjazd do Polski, odwiedziny krewnych, z którymi utrzymywała do tej pory kontakt listowny. Warszawa, wino i śpiew. Motyw ostatniego przedwojennego lata kojarzymy zarówno z dzieł literackich, jak i filmowych. Jest on zawsze nośny dramaturgicznie, a Majewska-Brown wzbogaciła go solidnym przygotowaniem historycznym oraz dokumentacją fotograficzną z prywatnych archiwów.

Zdjęcia znakomicie korespondują z akcją, której tempo znacznie przyspiesza po wybuchu wojny. Mimi musi dostosować się do nowych warunków na obcym sobie terenie. Zbieg okoliczności sprawia, że trafia do Pawiaka. Tu rozpoczyna się jej kolejna wojenna odyseja. Fani prozy historycznej, opartej o prawdziwe biografie doczekali się mocnego uderzenia. Powieść wieńczy rozmowa z Anną. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Mąż na niby” (p. 19/18).