Kochanie Aleksandra Dańczyszyn

„Kochanie”

Kochanie Aleksandra DańczyszynAutorka: Aleksandra Dańczyszyn                          Wydawnictwo: Fundacja Duży Format

 

Intrygujący debiutancki tomik poetycki Aleksandry Dańczyszyn – absolwentki filologii polskiej na UW, laureatki ogólnopolskich konkursów literackich (I Wywrotowy Turniej Poetycki; VIII Ogólnopolski Konkurs „O wachlarz Wilhelminy”; X Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Czarno na białym”).

Autorka musi – albo musiała być nią w przeszłości – wnikliwą czytelniczką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Haliny Poświatowskiej. Gdyby konkursowe lub akademickie zadanie polegało na stworzeniu wiersza w stylu tych poetek (zwłaszcza drugiej z wymienionych), Dańczyszyn nie powinna mieć z nim żadnego problemu. Uprawia ona bowiem lirykę na wskroś subtelną, przesyconą delikatnością, na jaką stać tylko wrażliwą kobietę.

Dominanta kompozycyjna „Kochania” zasadza się na bardzo krótkich w większości tekstach, w których centralnym wydarzeniem, punktem, przełomem jest zawsze ludzkie uczucie („kiedy na mnie spojrzał poczułam że mam ciało”). Pisanie liryki miłosnej to ryzykowna gra; określiłbym ją nawet mianem rosyjskiej ruletki. Talent Dańczyszyn i jej przenikliwe oko pozwalają wyjść jej wierszom zwycięsko z tej starej batalii. Dawno nie czytałem tak pięknego „Horoskopu” (chyba najlepszy wiersz, choć na dobrą sprawę tomik jest jednym z równiejszych wśród nowości poetyckich). Dla miłośników namiętności skrytej w poezji. Oprawa miękka, klejona.