„Zwierzęta w godłach”


Autor: Przemysław Barszcz
Ilustrator: Wojciech Pawliński
Wydawnictwo Dwie Siostry

 

Książka popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży pióra pasjonata przyrody, leśnika, autora znanego m.in. z książek o tajemnicach dzieł sztuki, które pisze wspólnie z żoną (poprzednio prezentowaliśmy na liście: „Wielkie sekrety arcydzieł sztuki” p. 5/21).

„Zwierzęta w godłach” to bogato ilustrowany przewodnik po godłach różnych państw, skupiający się na pojawiających się w nich motywach zwierzęcych. Autor w przystępny sposób wprowadza młodych czytelników w świat heraldyki i zoogeografii. Przedstawia ciekawostki naukowe, dawne wierzenia, legendy, symbolikę oraz historie dotyczące zwierząt znajdujących się w godłach i herbach trzydziestu dwóch państw (zapoznając przy okazji z ich kulturą, zwyczajami, historią i geografią).

Bohaterami opowieści są między innymi: bielik amerykański, lwy afrykańskie, cudowronki, dzioborożec żałobny, lamparty somalijskie, tygrys malajski i pancernik dziewięciopaskowy. Niektóre herby to niemal atlasy zoologiczne – w australijskim herbie umieszczone są dwa lwy, dzierzbowron, łabędź czarny, kangur i emu, a w herbie Wysp Salomona – żółwie zielone, rekin, krokodyl, bielik melanezyjski, fregaty średnie. W godłach można też znaleźć zwierzęta fikcyjne, baśniowe oraz mityczne, np. jednorożca (podtrzymuje tarczę herbu Wielkiej Brytanii), Garudę – pół człowieka, pół ptaka z ognistymi piórami (w godle Tajlandii), czy też gatunki wymarłe, np. ptaka dodo z herbu Republiki Mauritiusu.

Książka podzielona jest na sześć części według krain zoogeograficznych: nearktycznej, neotropikalnej, palearktycznej, etiopskiej, orientalnej i australijskiej. Każdemu państwu i jego godłu poświęcone są dwie lub trzy rozkładówki zawierające zwięzłe informacje dotyczące stolicy, położenia, powierzchni i języka omawianego kraju, charakterystykę zwierzęcia, krótki tekst poruszający różne wątki związane z herbowymi zwierzętami oraz świetne, wyraziste ilustracje, przedstawiające zarówno godło, jak i zwierzęcego bohatera. Książka zawiera indeks zwierząt oraz mapę świata. Cztery ostatnie strony przeznaczone są na wykonanie kreatywnych zadań.

Ciekawe spojrzenie na herby i państwa przez pryzmat zwierząt. Oprawa twarda, szyta. Polecam.